Robert Ashley / Luboš Fišer
Cooking Music / Confrontation
Every month we are inviting you to a cycle of sessions named COOKING MUSIC / CONFRONTATION. You can look forward to a series of listening shows based on the confrontation of the New York and Czech music scene in contemporary contexts.
Two approaches to choral creation, two approaches to aleatorics - what can we find in common and what is different in the composition She Was a Visitor from 1967 cretaed by the american composer Robert Ashley and in the composition of the czech composer Luboš Fišer Caprichos from 1966?
dramaturgy: Viktor Pantůček
FREE ENTRY
Robert Ashley, She Was a Visitor, 1967
Amerického skladatele Roberta Ashleyho (1930 – 2014) proslavila především série jeho oper. Žánr si přizpůsobil: často v líném tempu uplývající hudba (v trilogii Perfect Lives, Atalanta a Now Eleanor’s Idea je stabilní tempo 72 úderů za minutu) míchající syntezátory s ohlasy jazzu, popu i elektronických divností je podkladem pro dlouhé dialogy či monology, častěji civilně odříkávané než zpívané. Zapojoval do hry také obrazová média, nejslavněji v televizní opeře Perfect Lives (1978-1983). Ashely spolupracoval s Woodym Vasulkou na videu The Commission.
Luboš Fišer, Caprichos, 1966
Za inspirativní zdroje Fišerovi slouží dávné kulturní památky minulosti, jako jsou sumerské či chetitské texty (Nářek nad zkázou města Ur, Istanu), dále středověká rytířská kultura (Písně pro slepého krále Jana Lucemburského), období renezance (Róže, Per Vittoria Colonna), výrazná výtvarná díla minulosti (Dürer, Goya), velcí myslitelé (Galileo, Einstein). Tyto exkurzy do minulosti chápe přirozeně ve vztahu k sobě a své době, pohled zpět pro něj není únikem, nýbrž konfrontací se stále aktuálními životními otázkami. Jeho skladby vyznívají často oslavně, ale i varovně. V tom je aktuálnost Fišerovy hudby a současně i její velká působivost. Není náhoda, že řada jeho děl měla premiéru na významných koncertních pódiích, mnohdy i v zahraničí (Salcburk: Serenády pro Salcburk, Písně pro slepého krále Jana Lucemburského; Mnichov: některá komorní díla, např. Istanu; New York: Report ad.).
V 90. letech se stal členem skupiny čtyř skladatelů Quattro (spolu s ním ještě Sylvie Bodorová, Otmar Mácha a Zdeněk Lukáš). Reagoval na změněné podmínky hudebního života proklamací hudby jako „ekologie duše sui generis” a díly, která se přes svoji umírněnou modernost a výrazovou oproštěnost snaží o kontakt s širším okruhem posluchačů.
Svébytnou kapitolou je Fišerova filmová a televizní tvorba. Od 60. let napsal přes 300 partitur, některé dosáhly mezinárodního ocenění - za hudbu k filmům Bludiště moci a Zlatí úhoři získal ceny Premio d\'Italia (1969) a Prix d\'Italia (1979), v národní filmové soutěži o Českého lva získal ocenění v roce 1995 (Golet v údolí) a 1996 (Král Ubu). Za operu Věčný Faust získal 1. cenu na Mezinárodní soutěži televizních oper v Salcburku („Fernsehpreis der Stadt Salzburg”, 1986).
Distinguished composer/librettist/singer Robert Ashley visits Brown to perform scenes from two of his operas, "Concrete" and "Atalanta (Acts of God)."
April 14, 2011
Granoff Center, Martinos Auditorium
Brown University
Providence, RI
Caprichos
Caprichos pro komorní a smíšený sbor na slova Goyových nápisů na grafikách stejnojmenného cyklu