The Metabolising Analogue Michaela Davidová
11 December 2024 –16 February 2025
11 December 2024 –16 February 2025
We cordially invite you to the Vašulka Kitchen Brno for a guided tour of the exhibition Michaela Davidová: The Metabolising Analogue, which will take place on Wednesday 5 February 2025 at 6:30 PM in the House of the Lords of Kunštát.
The exhibition will be presented by its curators Marika Svobodová, Tatiana Drgonec Dižová and Gajane Achverdjanová.
Vašulka Kitchen Brno (study room) will be closed during the holidays (23 December - 1 January). Michaela Davidová's exhibition THE METABOLISING ANALOGUE will be open without restrictions during Christmas opening hours, as well as other exhibitions in the House of Lords of Kunštát.
As part of the exhibition The Metabolising Analogue, we cordially invite you to a workshop on PHYTOGRAMS, prepared by the LABODOBLE film lab.
We would like to introduce two ongoing international exhibitions of Woody Vašulka and Steina.
We are pleased to inform you that the exhibition project Sums & Differences by the curatorial team Jennifer Helia DeFelice, Kristín Scheving and Halldór Runólfsson has been awarded first place in the category of Artistic Contribution of the Year of the Czech Academy of Visual Arts Awards 2023!
Many congratulations!
(to replace with Englsih) Vasulka Live Archive: Inteligentní rozhraní pro interaktivní zprostředkování kulturního dědictví
Projekt Media Art Live Archive: Inteligentní rozhraní pro interaktivní zprostředkování kulturního dědictví reaguje na dynamické změny v oblasti archivní a muzejní praxe v důsledku celosvětového trendu digitalizace kulturního dědictví, především na pokračující digitalizaci archivů uměleckých děl a jejich on-line zpřístupnění. Neomezuje se však jen na uspořádání obsahu archivu s pomocí tradičních knihovnických nástrojů, ale zkoumá především potenciál digitálních technologií pro inovativní způsoby práce s archiváliemi a interaktivní zprostředkování kulturního dědictví veřejnosti. Konkrétně se jedná o využití umělé inteligence v podobě strojového či hlubokého učení umělých neuronových sítí při analýze audiovizuálních děl Steiny a Woodyho Vašulkových a vývoj rozhraní pro interaktivní zprostředkování obsahu archivu jejich tvorby v online a offline prostředí.
V rámci projektu byl tímto způsobem zpracován archiv Vasulkových, který je v majetku Vašulka Kitchen Brno v Domě umění města Brna, které jsou do projektu zapojeny jako aplikační garanti a příjemci vzniklých výstupů.
Hlavními výstupy projektu jsou z hlediska technologických inovací tři softwary: Dva speciálně vyvinuté softwarové nástroje pro automatické rozpoznání vizuálních a zvukových objektů v díle Vašulkových a speciálními funkcemi vybavené interaktivní webové rozhraní, které se plně uplatňuje zejména v sekci Strojové učení / Machine Learning tohoto webu.
Další výstupy projektu se týkají experimentování s možnostmi zpřístupnění obsahu archivu Vašulkových prostřednictvím různých rozhraní, jež reflektují výstupy získané využitím inteligentních nástrojů. Jedná se o výstavní triptych Vasulka Live Archive / Interfaces, který zahrnuje online přístupnou webovou stránku Strojové vidění / Machine Vision zprostředkující pohled na práci umělých neuronových sítí při ikonografické analýze videí Vašulkových, velkoformátový videomapping, který přenesl obsah archivu do veřejného prostoru a dodal mu performativní aspekt, a plně imerzní virtuální realita poskytující individuální zkušenost vnoření se do obsahu archivu přímo v galerii.
Jedná se o interaktivní instalaci umístěnou na hlavní straně webu Vasulka Live Archive, která je přístupná online každým uživatelem internetu. Toto rozhraní plní esteticko-edukativní funkci. Je speciálně vyvinuté s cílem zdůraznit specifickou poetiku tvorby Vašulkových, kterou vystihuje název Machine Vision (Strojové vidění), jež se manifestuje v tvorbě Vašulkových motivem zrcadlové koule poskytující 360stupňový obraz svého okolí nebo rychlým pohybem kamery rotující kolem své osy rozmazané obrazy okolního prostředí, případně aparátů (např. Allvision, Machine Visioin), kombinujících rotující kameru a zrcadlové povrchy koule, ve snaze zachytit ‘objektivní’ recepci stroje. Do tvaru koule jsou namapovány snímky videí Vašulkových, přičemž každý z nich je možné zároveň sledovat jakoby skrze receptivní aparát neuronové sítě, v několika vrstvách rozkladu až k výstupu v podobě identifikace objektů ve snímku. Inspirací pro vytvoření této vizualizace byly projekty zaměřené na vývoj inovativních rozhraní pro prezentaci výstupů práce umělé inteligence s cílem seznámit laickou veřejnost s jejími funkcionalitami, a tím přispět k všeobecné gramotnosti v oboru umělé inteligence, zejména umělých neuronových sítí.