Marika Svobodová
association member
statutory representative
curator
Jennifer Helia DeFelice se narodila se v New Yorku, kde získala titul bakalář umění na SUNY Empire State College. V roce 1993 přesídlila do Brna, kde v roce 2004 absolvovala katedru Foto-Performance na Fakultě výtvarných umění VUT v ateliéru Tomáše Rullera. Na FaVU nyní působí jako odborná asistentka. Je aktivní jako performerka, novomediální umělkyně, kurátorka, hudebnice. Hrála ve skupině “Sledě, živé sledě”, působila v komunikačním projektu Cafe9.org. Vystavovala a vystupovala ve Francii, Německu, Rakousku, Italii, USA, pracovala v media-archivu FaVU a spoluorganizovala výstavy Hi-tech/umění v Brně.
Marika Svobodová je historička umění a kurátorka Domu umění města Brna a Vašulka Kitchen Brno. Působila na Semináři dějin umění Masarykovy univerzity v Brně.
Barbora Šedivá je nezávislá kurátorka a manažerka, statutární zástupce spolku 4AM/Fórum pro architekturu média, ředitelka kulturního prostoru PRAHA a platformy Multiplace a spoluzakladatelka archivu Monoskop.org. Na katedře Teorie interaktivních médií na MUNI v Brně vedla seminář zaměřený na aktivní zkoumání archivů, aktuálních tendencí v oblasti mediálního umění a jejich historických souvislostí. Ve Vašulka Kitchen vede výzkum zaměřený na odborné zpracování archivu Vašulkových.
Tomáš Ruller je činný zejména v oblasti akčního umění a nových médií, organizátor řady kulturních událostí a vysokoškolský pedagog. Umělecké akce prezentoval od první poloviny sedmdesátých let a od počátku osmdesátých let se systematicky zabýval performancí, novými technologiemi a videoartem. Tyto umělecké disciplíny propojuje a konfrontuje s klasickými žánry – se sochou a s objektem, instalací, malbou a fotografií. Jeho tvorba je spojena s osobnostmi performace jako jsou Chris Burden, Marina Abramović, Stelarc či Orlan, i se zástupci elektronického umění, jako jsou například Steina a Woody Vašulkovi nebo Van Gogh TV. Od roku 1994 Ruller vedl ústav Video–Multimedia–Performance na Fakultě výtvarných umění – VUT v Brně, v letech 1998–2000 tam působil jako děkan. Žije a pracuje v Brně a v Praze.
Dušan Barok (od 2024)
Larisa Dryansky (od 2024)
Christine Hill (od 2018) je kurátorka mediálního umění, působí na fakultě v CalArts. Připravila 17ti hodinovou sbírku distribuovanou Video Data Bank - Surveying the First Decade: Video Art & Alternative Media (1996), byla editorka průvodce Rewind. V polovině 90. let vyučovala v ateliéru Video/Performance na FaVU v Brně. Její web Walking Trips in Czech Lands (1997) obsahuje rozhovory s umělci působícími v české paralelní kultuře před rokem 1989. Mezi její badatelské zájmy patří otázky pořádání archivů a včelaření. Jejím projektem pro Archiv Vašulka Kitchen Brno je Navigační nástroj pro procházení pro online archivem Vašulka Mediascape (2023).
Jana Horáková (od roku 2018 řádnou členkou, od roku 2024 čestnou členkou) vyučuje na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a je garantkou uměnovědného studijního programu Teorie interaktivních médií. Zaměřuje se na potenciál nových médií v rámci historiografického výzkumu umění nových médií. Je iniciátorkou virtuální rekonstrukce výstavy počítačové grafiky z r. 1968 Computer Graphic Re-visited a projektu zaměřeného na využití umělých neuronových sítí a interaktivního rozhraní při analýze a zprostředkování tvorby Vašulkových Media Art Live Archive.
Halldór Björn Runólfsson (od 2018) je kurátor, učitel a ředitel Katedry dějin umění na Islandské vysoké škole umění a řemesel. Po studiích na Islandské škole umění a řemesel odešel do Toulouse a dále do Paříže, kde studoval na Panthéon Sorbonne a získal titul DEA. Zaměřuje se a intenzivně píše o současném umění. V letech 1989–1992 byl hlavním kurátorem Severského uměleckého centra ve Sweaborgu v Helsinkách.
Kristín Scheving (od 2018) je vizuální umělkyně, kurátorka a projektová manažerka pocházející z Reykjavíku. Kromě tvorby vlastních videí, ilustrací a maleb, dělala také kurátorku projektům a projekcím v různých koutech světa. Na Islandu založila 700IS Reindeerland Experimental Art Festival, který se zaměřuje na experimentální video, zvuk a media art. Získala magisterský titul v oboru mediální tvorby a bakalářský titul ve výtvarném umění na Manchesterské metropolitní univerzitě v Anglii.
Jiří Vanýsek je filmový, televizní a divadelní režisér. Vystudoval filmovou režii na pražské FAMU u profesora Otakara Vávry, absolvoval v roce 1968. Pracoval v brněnském studiu Československé televize, ale v roce 1972 byl donucen z politických důvodů odejít, poté krátce působil v divadle v Šumperku. V 90. letech vyučoval na brněnské JAMU. S Bohuslavem Woodym Vašulkou se setkal již v okruhu brněnského Jazzklubu a dále se přátelili v průběhu studia na FAMU.
Steina Vašulka (od 2016)
Wody Vašulka (2016–2019)
Ilona Víchová (od roku 2018) je historička umění. Absolvovala dějiny umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Působí jako kurátorka sbírky výtvarného umění 20. a 21. století v Muzeu města Brna a dlouhodobě spolupracuje s Museem Kampa. Je autorkou řady výstav a publikací věnovaných umělecké generaci, která na výtvarnou scénu nastupovala v šedesátých letech 20. století. Paralelně se zaměřuje na tvorbu mladších zejména konceptuálně zaměřených autorů.
Miloš Vojtěchovský (od roku 2018 řádným členem, od roku 2024 čestným členem) je historik a teoretik umění a pedagog. S Vašulkovými se seznamil v 80 letech v Amsterodamu. V roce 1996 připravil ve spolupráci s Tomášem Rullerem samostatnou výstavu Steiny v Národní Galerii Praha. Mimo jiné spolupracoval na projektech Imaginary Museum Projects v Amsterdamu pro ZKM v Karlsruhe, vyučoval dějiny nových médií na katedře teorií a dějin umění na FaVU VUT v Brně a později pracoval v Centru audiovizuálních studií FAMU. Byl kurátorem Sbírky moderního a současného umění NG v Praze, Sorosova centra současného umění, Galerie Školská 28, rádia Lemurie TAZ, iniciátor projektu Nadace Hermit a Centra pro metamedia Plasy, psychogeografie města sonicity.cz, symposií a festivalů vs. Interpretation, iniciátor projektu Na pomezí samoty a Středoevropské sítě pro akustické ekologie CENSE. Je v důchodu, žije a pracuje v Praze.
Gaby Wijers (od 2024)
Gajane Achverdjanová je historička umění, galerijní edukátorka a dokumentaristka. Působí v Centru raně středověkých studií na Semináři dějin umění Masarykovy univerzity. Vytváří dokumentární filmy, vzdělávací videa a podcasty, které slouží jako nástroj popularizace uměleckých předmětů napříč dějinami lidstva. Od roku 2022 působí ve Vašulka Kitchen Brno a koordinuje zde doprovodný program, jako jsou vzdělávací programy, workshopy nebo komentované prohlídky.
Lenka Dolanová je historička umění a kurátorka. Působila v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě a ve Východočeské galerii v Pardubicích. Její dizertační práce vyšla knižně pod názvem Dialog s démony nástrojů: Steina a Woody Vasulkovi (2011, NAMU a JSFA), anglicky poté jako A Dialogue with the Demons of the Tools: Steina and Woody Vašulka (2021, Vašulka Kitchen Brno). Je kurátorkou Domu umění města Brna a Městského muzea Chotěboř. Zabývá se především vztahem umění, médií a ekologie.
Lloyd Dunn je multimediální umělec a vydavatel. Je zakládajícím členem intermediální a experimentální skupiny Tape-beatles a zakladatelem, vydavatelem a redaktorem několika nízkonákladových časopisů, jako například PhotoStatic a Retrofuturism. Od začátku 80. let pracuje s řadou médii včetně 16 mm filmu, videa, audia, tisku a webových aplikací. Studoval lingvistiku, magisterské studium zakončil na katedře filmu, fotografie a intermédií v roce 1987 na University of Iowa. Od roku 2001 žije a pracuje v Praze.
Ondřej Merta je hudebník a zakladatel brněnské hudební iniciativy Bastl Instruments, kde v duchu udržitelnosti vyrábí a vynalézá syntezátory pro elektronickou hudbu.
Kryštof Pátra je hudebník. V rámci svého působení ve Vašulka Kitchen organizuje hudební produkci v Centru a podílí se i na edukativním doprovodném programu.
Terezie Petišková je ředitelka Domu umění města Brna. Přednášela na Katedře dějin a teorie umění na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde se zabývala výkladem dějin vizuální tvorby druhé poloviny 20. století zahrnující umění akce, dějiny fotografie, nová média a současný design. Pracovala také jako asistentka na detašované katedře designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze ve Zlíně, poté vedla Galerii mladých a Galerii U Dobrého pastýře v Brněnském kulturním centru. Od roku 1997 se podílela na přípravě V. a VI. dílu edice Dějiny českého výtvarného umění na Ústavu dějin umění Akademie věd v Praze. Z tohoto uměleckohistorického výzkumu čerpala například výstava Československý socialistický realismus 1948–1958 (Galerie Rudolfinum, 2002) nebo Pole tvůrčí a válečná. Výtvarné umění ze sbírek VHÚ Praha (Moravská galerie v Brně, 2008).
Monika Szűcsová
Matěj Kotouček (od 2020) je hudebník, promotér, člen brněnského kolektivu AVA a zakladatel audiovizuálního projektu Sky To Speak. V Bastl Instruments se věnuje aktivitám zaměřeným na komunitu a hudebnímu vydavatelství Nona Records. Je aktivní v elektroakustickém duu Thistle, které se podílí na workshopech Vlnobytí, propojujících pohybová cvičení, tanec a improvizovanou hudbu. Kromě vlastní tvorby složil hudbu do několika divadelních her (Divadlo Feste) a videoher.
Viktor Pantůček (2016–2020 řádný člen, od 2020 člen) je hudební vědec a dramaturg, žije a pracuje v Brně. Obor hudební věda na brněnské Masarykově univerzitě absolvoval v roce 2003 a jako pedagog v Ústavu hudební vědy od té doby působí. Je dramaturgem festivalu Expozice nové hudby a od roku 2015 dramaturgem souboru soudobé hudby Brno Contemporary Orchestra.
Nikol Štrobachová (od 2018 řádná členka, od 2020 členka) je lektorka, aktivistka a hudebnice spolupracující se spolkem Synth Library Prague. Spoluzaložila kolektiv hudebnic Pink Noise, uvádí tutoriály Patchení s Nikol, pořádá vzdělávací workshopy a experimentuje s propojováním živých rostlin a syntezátorů. Vystupuje pod uměleckým jménem Kukla.
Dušan Barok
konzultant zpracování digitálního archivu, projekt Vašulka Kitchen Brno Archiv
Karel Bařina
grafický designér
Radek Čák
instalace výstav
Tatiana Dižová
administrace, grantová agenda
Tomáš Doležal
architekt
Kateřina Drajsajtlová
archivářka, projekt Vašulka Kitchen Brno Archiv
Romana Horáková
edukace
Lucia Kolesarová
grafická designérka
Ivan Palacký
architekt
Viktória Pardovičová
produkce, public relations
Tomáš Plachký
instalace výstav
Monika Szücsová
projektová manažerka, výzkum
Barbora Trnková
dokumentace
Silvie Hrdličková
administrace
Petra Hyblerová
produkce, public relations
Daniel Karmazin
produkce, provoz
Matěj Kotouček
Noise Kitchen
Markéta Mazalová
produkce, public relations
Martina Stránská
edukátorka
Nikol Štrobachová
Noise Kitchen
Gabriela Štvrtňová
produkce, public relations
Helena Todorová
produkce, public relations
Lenka Trantírková
edukace
Nina Zelená
produkce