Umělecké sbírky digitální epochy v galerii a muzeu
Mezinárodní kolokvium Dům umění města Brna, 22. - 23. 10. 2019
Ještě před 15 lety se zdálo, že elektronická nebo nová média budou jen s obtížemi přijata zavedenými sbírkovými institucemi moderního a současného umění. Na přelomu tisíciletí se soukromí sběratelé i státní galerie o umělecká díla a o umělce pracující s elektronickými médii zajímali spiš zřídka či neochotně a vysokoškolské umělecké instituce přijímaly katedry nových médií s nedůvěrou. Dnes je umění nových médií, elektronické, respektive digitální umění významnou součástí většiny důležitých sbírek.
Myšlenka na uspořádání kolokvia vznikla při přiležitosti výročí zahájení provozu VKB a v dialogu s Domem umění Brno a Národním filmovým archivem (NFA) v Praze. Cílem bylo podnítit diskuzi o stávající situaci uměleckých děl nestabilní povahy v českých galeriích a muzeích. Setkání je zaměřené na umělecké iniciativy, tak na zaměstnance státních i soukromých institucí, zabývajících se prezentací, sbírkovou činností a distribucí elektronického, digitálního nebo softwarového umění.
Svět (umění) se ostatně od konce 20. století také podstatně změnil a nová média dávno nejsou taktikou, strategií, výlučným postojem, ale jedním z nejpoužívanějších prostředků vypovědí o člověku 21.století. Artefakty, v nichž je zakomponován prvek elektronického pohyblivého obrazu, digitálního kódu, obrazu, nebo zvuku již nejsou uzavírány do speciálních projektů věnovaných novým médiím, ale staly se přirozenou součástí řady výstavních projektů. Dokonce i umělecká díla v prostředí internetu, nebo počítačových her se objevují v akvizičních aktivitách galerií a muzeí celého světa.
Nicméně mediální umění je závislé na technologiích, které rychle stárnou a stávají se obtížně dostupnými. Mnohá díla proto v krátké době ztrácejí možnost být vystavována, nebo dokonce nenávratně mizí. Hrozí tak, že ztratíme důležitou součást dědictví postindustriální digitální kultury, protože systematická metodika jejího uchovávání a dokumentace dosud neexistuje.
Při Domu umění města Brna bylo na podzim roku 2018 založeno Centrum nových médií – Vašulka Kitchen Brno, které ve spolupráci s manželi Vašulkovými a některými zahraničními institucemi zdůrazňuje důležitost sbírání a archivace uměleckých děl elektronické povahy. Jaká je aktuální situace ve státních, nebo soukromých českých i zahraničních sbírkách výtvarného umění a na odborných vysokých školách na poli tvorby a archivace umění videa, interaktivních audiovizuálních instalací, umění na sítích, zvukového umění a dalších uměleckých forem zahrnutých pod označení nová média?
Během kolokvia Umělecké sbírky digitální epochy v galerii a muzeu jsem představili a prodiskutovali stávající poznatky, metody a praxi sbírkové činnosti galerií a muzeí ve střední Evropě, které se dotýkají oblasti nových médií.
Pořadatelé: Vašulka Kitchen Brno a Dům umění města Brna
Koncept: Miloš Vojtěchovský, Matěj Strnad
Organizace: Marika Svobodová, Jennifer de Felice, Miloš Vojtěchovský, Monika Szűcsová, Markéta Mazalová
Spolupráce: Teorie interaktivních médií (Masarykova Univerzita v Brně), Katedra teorie a dějin umění (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze), Národní filmový archiv (Praha), Fakulta výtvarných umění VUT (Brno)
Připraveno s podporou: Nadace Agosto Foundation, Dům umění města Brna, Katedra teorie a dějin umění, VŠUP, Fakulta výtvarných umění VUT v Brně
Níže naleznete podrobný program uskutečněného kolokvia i s nahrávkami konkrétních přednášek.
ÚTERÝ 22.10.
Jennifer De Felice / Miloš Vojtěchovský - Uvítání účastníků a informace o programu
První den byl zaměřen hlavně na novomediální iniciativy, z historické i dnešní perspektivy. Jaké je postavení těchto institucí a iniciativ (zejména ve střední) Evropě? Případová studie přinesla příběh Centra pro kulturu a komunikaci v Budapešt a platformy pro mediální umění, nové technologie a digitální kulturu LIMA v Amsterodamu. Obě instituce jsou součástí evropské sítě sestávající z různých inciativ, dedikovaných vývoji, propagaci, sbírkové činnosti, archivaci a distribuci elektronického, digitálního umění a pohyblivého obrazu obecně. Proto je považujeme za dobrý příklad institucí čerpající ze zkušenosti s podporou, archivací, sbírkovou činností a šířením audiovizuálního umění v místním, i mezinárodním měřítku.
- Gaby Wijers - LIMA jako platforma pro mediální umění, nové technologie a digitální kulturu
- Miklós Peternák - Consecutio temporum mimo gramatiku: Minulost, současnost a budoucnost C³
- Flóra Barkóczi - Artworks and Documents in the Context of New Technologies at Artpool Art Research Center (Budapest)
- František Zachoval - Sbírka pohyblivého obrazu v Galerii moderního umění HK
- Sasha Arden - Možnosti augmentované reality (AR) ve virtuální performanci time based médií
- Jana Horáková - K augmentované historiografii mediálního umění
- Martina Pachmanová - Matrilineal Digitization?
- Lukáš Pilka - Jak vidí stroje umění - Digitální dějiny umění a syntetický zrak
STŘEDA 23.10
Program druhého dne kolokvia byl zaměřen na praktické i teoretické otázky související s rychlým vývojem digitálních prostředí a nástrojů, jako jsou archivy a databáze, na způsoby sdílení a otevřeného přístupu ke kulturnímu dědictví i na restaurování artefaktů virtuální povahy, nebo nestabilních materiálů. Zájem o sbírky, archivaci a otevřené sdílení uměleckých děl patřil k hlavním tématum díla Woodyho a Steiny Vasulkových od začátku jejich kariéry.
- Dušan Barok - Nové přístupy k uchovávání současného umění (Amsterdam / Oslo)
- Flaminia Fortunato / Joey Heinen - There is no “I” in iOS: Cross-institutional collaboration in preserving iOS media
- Anna Olszewska (AGH Univerzita věd a technologie, Krakov) - Projekt Re: Senster. Popis cesty, jak projít labyrintem restaurování mediálního umění
- Tomáš Lahoda - Nehmotné tělo
- Lenka Dolanová - Archivní obsese S+W. Možné cesty archivu Steiny a Woodyho Vašulkových
- Frédéric Curien (Paríž) - Zpracování archivu Vašulkových: mezi konzervací a akcí
- Kryštof Pešek a Matěj Strnad - Etcetera mediatéka a Meze pohybu
- Carolin Pommert (Berlín) - Mezi tvorbou a uchováváním – pozice galerie v uchovávání multimédií pro budoucnost
- Michal Klodner - Společensky spolkové udržitelné kurátorství
- Miloš Vojtěchovský - Colorum Naturae Varietas - kolekce barev a vůní, poznámka - panychida za mrtvá média
- Tereza Škvárová - Vliv digitalizace na muzeum umění a jejich návštěvníky