POP-UP výstava TIM: http:// how to tear pollution
Srdečně zveme na výstavu http:// how to tear pollution, která vznikla jako společný projekt bakalářských a magisterských studentů Masarykovy univerzity.
30. 4. — 6. 5. 2025
Vernisáž + komentovaná prohlídka: 30. 4. 2025 v 16:00
Študentský projekt, ktorý vznikol na základe myšlienky re-evaluate low-resolution, sa vás nesnaží poúčať. Výstava vám nechce hovoriť, čo je správne a čo nie. Vstupujete do výstavy, ktorá vás žiada len o spočinutie na mieste a vnímanie sa: tu a teraz. V bežný deň.
Nepretržite sme obklopení technológiou, ktorá pred nás predkladá nepoznané možnosti. Štúdium, výskum, písanie bakalárskych prací či odborných článkov nikdy nebolo jednoduchšie. No stačí nám – ako spoločnosti – táto realita? Realita, v ktorej sa každé ráno zobúdzame, no často vnútorne spíme. Realita, z ktorej sme vymazali človeka.
Doba príležitostí – využívaných?
Doba stimulov – podnetných?
Doba moderná – skutočne?
Doba pokroku – kam..?
Doba anestetiky. Rok 1993. Wolfgang Welsch. Varovanie.
Oxymoron slovného spojenia umelá inteligencia. Čo sa tým snažíme povedať? Nepotrebujeme inteligenciu? Alebo chceme žiť umelo? Žiť z polovice, len si život užívať a nie ho prežívať? Kde sú city? Kde sú emócie? Kde sú medziľudské vzťahy? Dajú sa nahradiť technológiou?
Predstavovaná výstava sa pokúša o kritické varovanie. Často si neuvedomujeme, že vďaka technológii, ktorú denno-denne každý z nás využíva, si sami kopeme neviditeľný hrob. Nie len v rovine vnútorného prežívania, no aj vo fyzickom svete, v skladoch softwarov tisícky kilometrov od nás. Environmentálna kríza je v nás. Nemôžeme ju ignorovať a predstierať, že sa nás netýka, že ide o abstraktný pojem sci-fi budúcnosti.
Každá otázka, ktorú položíme umelej inteligencii ako je ChatGPT, sa rovná energii desiatich vyhľadávaní cez Google. Každá esej, ktorú nám vygeneruje ChatGPT, sa rovná 1 fľaši vody alebo 14 LED žiarovkám zapnutých hodinu. Namiesto jedného dňa užívania ChatGPT by sme mohli naplniť 978 000 vaní vodou alebo nabiť 8 miliónov iPhonov. Namiesto jedného mesiaca užívania ChatGPT by sme mohli dať každému na planéte 2 poháre čistej vody. Namiesto jedného roku užívania ChatGPT by sme mohli na 1 deň elektricky vybaviť celú krajinu Belgicka alebo Fínska.
Jednoduchá konverzácia, jednoduchá odpoveď na zložitú otázku.
Jednoduchý proces u nás doma.
No v datacentrách to také jednoduché nie je.
FB event: https://fb.me/e/4muaFPYtI
Výstava je realizovaná v rámci kurzu Umění na internetu – oboru Teorie Interaktivních médií (TIM). Výstava se koná ve spolupráci s Vašulka Kitchen Brno. Výstava je realizována v rámci projektu Strengthening the excellence of the Theory of Interactive Media (MA) program.