Je nezbytné, aby se menší, například krajské galerie soustředěně zabývaly aktuálním uměním, včetně umění pohyblivého obrazu. Tyto instituce by tak přispívaly k větší pestrosti národního dědictví. Jejich výstavní a sbírkotvorná činnost by byla - jako je tomu dosud - méně závislá na činnosti muzejních a galerijních institucí v hlavních centrech.
Současné akviziční aktivity Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) vycházejí z vlastní koncepce sbírky výtvarného umění českého i zahraničního, zaměřené na české moderní a současné umění. V letošním roce jsme založili sbírku pohyblivého obrazu s cílem zaznamenávat a reflektovat tento vývoj od počátků experimentálních tendencí v 60. letech minulého století až k současnosti.
V celostátním a mezinárodním kontextu bychom měli uvažovat, nebo přímo usilovat také o myšlenku založení samostatné instituce, věnované aktuálním podobám současného umění pohyblivého obrazu a zvuku (v zahraničí najdeme například Het Eye a LIMA v Amsterdamu, Argos v Bruselu, WRO ve Vratislavi nebo Video Forum N.B.K.v Berlíně). Vedle sbírkotvorných aktivit by zde mohly probíhat badatelské aktivity, včetně mapování středoevropského regionu.
František Zachoval je publicista, pedagog a kulturní manažer. Věnuje se aktuálním společensko-politickým tématům. V roce 2016 absolvoval Akademii výtvarných umění, kde v letech 2006–2014 vedl Digitální laboratoř a spoluzaložil mezinárodní projekt a videoarchiv Artyčok.TV. Věnoval se například otázkám digitálních licencí Creative Commons, Open source (2008–2010), nebo migrace a exilu, ke kterým uspořádal odborné konference. V letech 2015–2019 byl ředitel Českého centra v Bukurešti, kde založil galerii umění Future Museum (2016), databázi Protect Public Space (2017) a filmový festival Cinemascop Eforie (2018). Je editorem publikací Czechoslovak Home, Object and Items Found in Romania (2019), Martin Papcún. Buildings/Spaces (2015) a Rudolf Valenta. Rekonstruktion (2014). Od dubna 2019 nastoupl do pozice ředitele Galerie moderního umění v Hradci Králové.