Vašulka & The Kitchen

 

Kalendář The Kitchen

1972

Program The Kitchen, vstupující na uměleckou scénu 70. let, charakterizovanou rozvojem nových forem umění i vzrůstající provázaností a vzájemnou nerozlišitelností jednotlivých uměleckých disciplín, se od svého počátku rozbíhal několika směry. Jeho rozmanitost, obecně jednotící zájem o experimenty s elektronickým signálem, lze dobře pozorovat v přikládaných kalendářích, které mapují měsíční dramaturgii prostoru vedenou Woodym a Steinou Vašulkovými v roce 1972.

Během pondělních večerů se pořádaly koncerty elektronické hudby různorodé podoby (performance se syntezátory, music concrėte, zvukové kompozice s videem aj.), zatímco středy byly věnovány otevřeným veřejným promítáním. Mohl se jich zúčastnit každý, kdo přišel s nějakou videopáskou. V pátek a sobotu se konaly živé audiovizuální performance, jejichž autoři využívali herce, hudbu ve spojení s videem a nezvyklé hudební nástroje. Ve svých prvních letech fungování své prostory The Kitchen posktovaly také důležitým festivalům, jako byl například v roce 1972 první ročník Women's Video Festival, který spolu s dokumentární filmařkou Susan Milano iniciovala Steina s účelem představit v programu jinak silně podreprezentované ženy-umělkyně tvořící v oblasti videa a elektroniky. 

Duben 1972 / April 1972
Květen 1972 / May 1972

Červen 1972 / Červen 1972
Říjen 1972 / October 1972

Listopad 1972 / November 1972
Prosinec 1972 / December 1972

Pro další informace odkazujeme ke knize kurátorky a teoretičky umění Lenky Dolanové Woody a Steina Vašulkovi: Dialog s démony (vydalo NAMU, 2011), která je volně dostupná v knihovně Vašulka Kitchen Brno. 

Fotografie pocházejí z dosud nezpracovaného archivu Vašulka Kitchen Brno. Archiv je zpracováván s finanční pomocí Ministerstva kultury České republiky.