Events

 

Vasulka Live Archive: Videomapping

Monday, 20 December, 2021 - 18:00 to 20:30

We cordially invite you to a video mapping screening of VASULKA LIVE ARCHIVE, which will provide a new perspective on the work of Steina and Woody Vasulka using database imagery with visualizations of analytical work.

The video mapping will be projected on the front facade of the Brno House of Arts on December 20 at three time intervals: 18:00-18:30, 19:00-19:30, 20:00-20:30. 

Keywords: 
Vasulka family, video art, database imagination, machine vision, artificial intelligence

Ve videomappingu zkoumá multimediální tvůrce Jiří Mucha obsah archivu Vašulka Kitchen Brno pomocí umělých neuronových sítí. Videa Steiny a Woodyho Vašulkových prostřednictvím analytických schopností sítí dekonstruuje, vrství a řadí vedle sebe v novém prostorovém uspořádání: Výsledkem je nové dílo pracující s estetikou remixu odkrývající možné souvislosti a významy děl Vašulkových. 

“Výsledné audiovizuální dílo je složeno z osmnácti prací Woodyho a Steiny Vašulkových, které jsem volil jako průřez za dobu jejich aktivního působení. Díla jsem vybíral tak, aby na sebe navazovala vizuální stránkou, ale zároveň byla vytvářena s pomocí různých nástrojů. Díky umělé neuronové síti jsme rozložili vybraná videa do několika bloků a výsledných addů, které jsme remixovali s originálními verzemi. Přinášíme tak nový vizuální pohled na jejich tvorbu,” popisuje vznik videomappingu Jiří Mucha. 

Nezvyklý výstavní formát projekce promítané na fasádu Domu umění města Brna je součástí testování různorodých způsobů zpřístupnění obsahu archivu Vašulkových, představující například alternativy vůči klasickým galeriím a možnosti prezentace umění v podmínkách pandemie.

„Videomapping je součástí výstavního triptychu, který nabídne nezvyklá rozhraní pro seznámení se s tvorbou Vašulkových. Po velkoformátové, videomappingové projekci interagující s architekturou Domu umění bude následovat prezentace jejich tvorby v plně imerzivní virtuální realitě a trvalá interaktivní expozice videí na webu vybaveném umělou inteligencí,“ dodává kurátorka projektu Jana Horáková.

Výstupy projektu budou zpřístupněny na webu založeném na umělých neuronových sítích: www.vasulkalivearchive.net

Událost zároveň připomíná 50. výročí od založení slavné newyorské The Kitchen (1971), podle které dostala název Vašulka Kitchen Brno sídlící v Domě umění. Spolek pečuje o odkaz Vašulkových, spravuje jejich archiv a zároveň iniciuje a podporuje řadu tvůrčích počinů, které odkaz jejich tvorby dále rozvíjejí.


Kurátorka: Jana Horáková
Režie a kreativa: Jiří Mucha
Programátor: Tomáš Carda 
Program umělé inteligence: Pavel Sikora, Štěpán Miklánek (s využitím knihovny LUCID a TensorFlow)
Zvuková postprodukce: Roman Sevčík
Pronájem a instalace projekční techniky: David Zaorálek a David Šamánek (Spectrum Brands)
Technická podpora: Pavel Daněk (Dům umění)

Na fotografii uprostřed zleva Jiří Mucha s Janou Horákovou.

O autorovi

Jiří Mucha v roce 2018 absolvoval Teorii interaktivních médií Masarykovy univerzity. Ve své závěrečné diplomové práci pod vedením Jany Horákové rekonstruoval významnou výstavu Computer Graphic (1968) brněnského kurátora Jiřího Valocha. Výsledky archivního výzkumu v témže roce společně prezentovali v Domě umění města Brna ve formě virtuální reality a v roce 2021 představili na mezinárodním festivalu Ars Electronica v Rakousku. Jiří Mucha působí jako režisér a scénárista autorských audiovizuálních projektů vlastního studia MUCHA.

Videomapping Vasulka Live Archive se koná v rámci projektu Media Art Live Archive: Intelligent interface for interactive cultural heritage mediation (MediaArtLiveArchive, TL02000270) spolufinancovaného se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci programu ÉTA. Program Vašulka Kitchen Brno je dotován Statutárním městem Brnem a Ministerstvem kultury České republiky.