Activities

 

App SPOTS: Petr Svárovský in collaboration with Vašulka Kitchen Brno and KKRD Boys


The experimental app FLEKY was created by artist Petr Svárovský in collaboration with Vašulka Kitchen Brno. Using augmented reality elements, it offers users a new view of Brno's famous bars, pubs and dance halls by means of entries in the local proverbial dialect of Hantec. The creation of the entries was entrusted to the literary collective and experts on Brno nightlife KKRD Boys. Their distinct poetics forms an unusual and atypical guide to the area. 

The app was first presented to the public during Brno Museum Night 2021. In the future, it will be made available and further developed on various occasions.

Uměleckým a tvůrčím záměrem Petra Svárovského je propojení globalizované technologie s nutností fyzického pohybu v prostoru. Aplikace, založená na GPS souřadnicích, je spojena s konkrétním místem a také místním dialektem, který z něj činí určitou lokální specifickou událost. Právě vztah mezi sdíleným společným, unifikovaným virtuálním prostorem a místní zkušeností a reálným zážitkem je hlavním cílem autora. I z toho důvodu nemá aplikace podobu mapy, ale je tvořena šipkami, které přimějí návštěvníky vydat se na předem neurčené místo, kde si lze přečíst záznam vázaný k danému místu. Aplikace se tak zaměřuje na napjatý vztah mezi dočasným, fyzickým a místním prostorem a nekonečnou, virtuální a všudypřítomnou infosférou, respektive naším nadměrným užíváním mobilních telefonů na úkor vnímání reality. Prostřednictvím kombinace těchto dvou oblastí interaktivní aplikace zprostředkuje zážitek, který jejím uživatelům umožní navštívená místa vnímat a objevovat novými způsoby.

Projekt mobilní aplikace původně vznikl v Norsku pro souostroví Lofoty. Umožňoval místním tvořit záznamy o historii svého bydliště od pravěku přes Vikingské období a druhou světovou válku až po současnost a dělit se o ní také se širší komunitou. 

⠀⠀
Petr Svárovský (1962) je umělec, autor, pohybující se v oblasti nových médií a virtuální reality. V poslední době ho zajímají technologické možnosti a využití mobilního telefonu a aplikací, které jsou prostředkem pro virtuální i fyzické zkušenosti utvářené kolektivní participací a strategiemi, jejichž cílem je posouvat hranice umění mimo běžně vymezené teritorium.

KKRD Boys je skupina brněnských literátů, která se pohybuje na hraně kontrovezního anekorektního obsahu spojeného s břitkým humorem a satirou. Jejich jazyk čerpá z hantecu a je inspirován současnou brněnskou mluvou. Historky vychází ze skutečných příběhů a brněnských reálií. Nedávno byli oceněni prestižní cenou Magnesia Litera. Dílo KKRD Boys bylo mimo jiné také zdramatizováno divadlem Husa na provázku.

Aplikace Fleky nabídne seznam míst v blízkosti Vašulka Kitchen Brno. Uživatel si jedno vybere a mobilní telefon jej k němu navede. Jakmile dorazí do místa určení, odemkne se obrazovka s plným textem popisující dané místo. Uživatel tak může zažít atmosféru lokality, včetně jeho zvuků, pachů, stop a povětrnostních podmínek. Kdo se bude chtít osobně zapojit, může se podělit o svoje dojmy a zážitky a umístit je na místa, kde se odehrály.

Jak navštívit registrovaná místa:
1. Je potřeba být v Brně.
2. Na úvodní obrazovce zvol: “ČUBRŇ”.
3. Na seznamu míst na jedno ťukněte.
4. Vydejte se směrem, kam ukazuje šipka.
5. Občas se zastavte, aby se kompas vzpamatoval. 
6. Až dorazíte na místo, uvidíte text s detaily.

Jak registrovat nová místa:
1. Sežeňte si heslo – ve Vašulka Kitchen.
2. Na úvodní obrazovce zvolte: “FERBLUJ”.
3. Dojděte na místo, které chcete zaregistrovat.
4. Vyplňte název místa.
5. Napište o místě něco zajímavého - max. 8 řádků.
6. Zkontrolujte a pošlete.
7. Dělejte to všechno na místě, které chcete registrovat.
8. Když se to adminovi nebude líbit, tak to smaže.

Program Vašulka Kitchen Brno je finančně podpořen Statutárním městem Brno a Ministerstvem kultury České republiky.